نهالستان سیروس دماوند

آدرس نهالستان: دماوند جاده فیروزکوه اولین دوربرگردان نبش اردوگاه مصطفی خمینی - سیروس افکاری 09122127698 ، 02176308102
خانه / نهال / نهال آلو خاکی

نهال آلو خاکی

آلو خاکی یکی از انواع آلوها به رنگ سیاه است. زمان رسیدن میوه اواسط شهریور تا اواسط مهر ماه است. تحمل بسیار بالایی در برابر سرما 35- تا 40- رجه را دارد. نام دیگر آن آلو قرمز یا آلوی تو سرخ نیز می باشد.

رنگ پوست آن قرمز تیره مات است ولی گوشتی قرمز رنگ و شفاف، خوشمزه و شیرین دارد. منشا اصلی این آلو کالیفرنیای آمریکا می باشد.

 

شرایط نگهداری از نهال آلو خاکی:

برای کاشت آلو خاکی ابتدا خاک را زهکشی کنید و در فواصل بین 5 تا 7 متر گودال هایی به عرض و طول 70 تا 80 سانتیمتر ( به اندازه دو برابر باز شده ریشه نهال ) و عمق دو متر حفر کنید. بعد به اتدازه حدود 30/1 متر از گودال ها را با خاک و کود مناسب پر کنید. بعد نهال ها را درون گودال ها قرار دهید و روی آن ها را با خاک پر کنید.

بعد از کاشت نهال ها بلافاصله آن ها را آبیاری کنید. حدود عمق 3 سانتیمتری خاک باید مرطوب باشد. درختان آلو آبیاری به طور منظم را دوست دارند. از فروردین تا خرداد ماه هر 15 روز یک بار و از خرداد تا شهریور درختان را هر 10 روز یک بار آبیاری کنید.

حدود 2 ساعت قبل از کاشت نهال ها را از محفظه خارج کنید و ریشه آن ها را حدود 2 ساعت در اب قرار دهید. توجه داشته باشید که فقط ریشه ها در اب قرار گیرند. بعد ریشه ها را از آب خارج کنید و خاک های اطراف ریشه را جدا کنید. بعد ریشه های شکسته شده و آسیب دیده را ببرید. هنگام کاشت نهال برای نتیجه بهتر مقداری از خاک خود نهال را درون گودال بریزید.

درخت آلو خاکی نیاز به 8 تا 12 ساعت نور خورشید در روز را دارند. پس باید جایی کاشته شوند که این مقدار نور خورشید را دارا باشند.

درخت آلو خاک های لمون شنی را ترجیح می دهد و همچنین خاک های سنگین و مرطوب را هم تحمل می کنند.

بعد از اولین هرس برای شکل گیری درخت، تا سال ها دیگر نیاز به هرس ندارد.

فروردین ماه بهترین زمان برای کود دادن به درختان است. مراحل بعدی در اوایل خرداد و مرداد ماه است. در سال های بعدی در فروردین و شهریور ماه به درختان کود بدهید.

بعد از کاشت نهال، یک چوب تقریبا ضخیم را حدود 5 سانتیمتر از نهال، در کنا آن چند سانتیمتر در خاک فرو منید و آن را با طناب به تنه نهال ببندید و تا حدود یک سال در کنار نهال بماند و برای سال های دوم و سوم دیگر نیازی به این چوب نیست.

طریقه کاشت نهال آلو خاکی:

کاشت نهال بسیار آسان است. کاشت نهال با توجه به گونه‌های مختلف متفاوت است که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود در ادامه نیز همراه ما باشید.

نهال ریشه لخت: در این نوع نهال ابتدای گودالی ایجاد کنید، سپس کمی خاک درون آن بریزید و  نهال را در درون آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک نرم و مناسب پر کنید سپس گیاه را آبیاری کنید.

نهال گلدانی: در نهال گلدانی نیز ابتدا گودالی ایجاد نمایید سپس گلدان را شکسته و نهال را با خاک گلدان مستقیماً در گودال قرار دهید و اطراف آن را پر کنید. سپس گیاه را آبیاری کنید.

نهال گونی پیچ یا نایلون پیچ: در این نوع نهال نیز ابتدای در محل مورد نظر گودالی ایجاد کنید و سپس نهال را با نایلون و گونی در درون آن بگذارید همچنین می‌توانید پس از گذاشتن گلدان در درون گودال نایلون یا گونی را بردارید.

بهترین زمان کاشت نهال آلو خاکی:

بهترین زمان برای کاشت نهال آلوچه جنگلی اوایل فصل بهار بعد از گرم شدن هوا، دقیقا زمانی که خاک به اندازه کافی خشکی دارد است. در این زمان باید باغ و زمین زیر کاشت را آماده کنید.

برای ورود به کانال تلگرام کلیلک کنید