نهالستان سیروس دماوند

آدرس نهالستان: دماوند جاده فیروزکوه اولین دوربرگردان نبش اردوگاه مصطفی خمینی - سیروس افکاری 09122127698 ، 02176308102
خانه / دسته‌بندی نشده / نهال خرمالو

نهال خرمالو

خرمالو شرقی درچین برای قرن ها کشت میشده و بیش از دو هزار رقم مختلف بومی آن وجود دارداین گیاه در اواسط 1800 به کالیفرنیا وارد شده است.

انطباق:  خرمالو بهترین گونه برای کاشت در مناطقی که زمستانهای معتدل و تابستانهای نسبتا ملایم دارند است. این درخت می تواند دمای 0 را ° F به طور کاملا خفته تحمل کندبا این حال، به دلیل نیاز سرمایی کم آن (کمتر از 100 ساعت)، ممکن است  در طول یخبندان های بهاری به آن اسیب وارد گردددرختان خرمالو به خوبی در گرمای تابستان  در دماهای بالای مناطق بیابانی، دوام می آورند.

شرح
نحوه رشد: خرمالو یک درخت برگریز  است و  تک ریشه ی آن  تا 8 متر به صورت گسترده ای رشد میکند. زیبایی این درخت زینتی و خوش تیپ به خاطر افتادگی برگ ها و شاخه آن ورنگ زیبای میده آن استشاخه های آن تا حدودی شکننده هستند و می توانند در بادهای شدید آسیب ببیند.

شاخ و برگ: برگ خرمالو ساده، تخم مرغی و تا 20 سانتیمترطول و 10 سانتیمتر عرض دارد رنگ آنها  در جوانی اغلب سبز ملایم وسبز کمی زرد است و در پیری تبدیل به تیره میشود. در پاییز رنگ  برگ های درخت خرمالو بسیار چشمگیر و زیبا با ترکیبی از قرمز و زرد و نارنجی استهمچنین می توانید از برگ های تازه یا خشک شده آن نوشیدنی تهیه فرمایید.

گل: گلها از شاخه های جوان یکساله میروید .  گل ماده خرمالو تکی و کرم رنگ میباشد در حالی که گل های نر در بعضی نقاط  به  صورتی آغشته  اند .درختان خرمالو معمولا یا ماده یا نر هستند، اما برخی از درختان هر دو گل نر و ماده را دارا است و نوع جنسی یک درخت از یک سال به سال دیگر تغیی میکند اگرچه در گیاه خرمالو گرده افشانی نیاز نیست اما اگر گرده افشانی شوند، میوه آنها دارای دانه بوده و بزرگتر و دارای عطر و طعم و بافت متفاوت نسبت به همتایان بی هسته خود است.

فرهنگ
محل سکونت: آفتاب کامل با کمی تهویه هوا برای درختان خرمالو در مکانهای داخلی توصیه می شود، اگر چه آنها تا حدودی سایه جزئی را تحمل  میکنند خرمالو در مناطق سرد با آفتاب رشد میکند به شرطی که از بادهای سرد محافظت شود.  به عنوان یک  درختچه زینتی جذاب  چشم انداز زیبایی ایجاد میکند.

خاک: خرمالو می توانید طیف گسترده ای از شرایط ، حتی خاک بیش از حد شور را تحمل کند. اما بهترین خاک برای خرمالو، خاکی است که به خوبی زهکشی شده با بافت لوم همراه است. محدوده pH 6.5 تا 7.5  برای خاک ارجح است

آبیاری: درختان خرمالو میتوانند دوره های کوتاه مدت خشکسالی را تحمل کنند، اما  با ابیاری منظم میوه بزرگتر و با کیفیت بالاتری بدست خواهد آمد. خشکسالی شدید به برگ و میوه آسیب زده و باعث میشود پیش از موعد مقرر میوه بر روی درخت آفتاب سوختگی شده  و به زمین بیفتدبسته به نوع خاک  در مناطق گرم و داغ ممکن است به 2 یا 3 بار ابیاری نیاز داشته باشد ، در حالی که مناطق ساحلی ممکن است به آبیاری تنها یک بار در هر 6 هفته نیاز باشد .اگر از یک سیستم  آبیاری قطره ای برای خرمالو استفاده می شود، قطره چکان باید به دور از تنه درخت بالغ نصب گردد.

لقاح:  دراکثر گونه های خرمالو  به خوبی با  استفاده از کمی کود نیتروژن می توانید از ریختن میوه جلوگیری کنیداگر برگ درخت بالغ به رنگ سبز نیست و رشد ساقه کمتر از نیم متر در هر سال است، از یک کود مناسب برای تامین مواد مغذی استفاده نمایید.  پراکندن کود تقریبا به اندازه  سایه بان درخت خرمالو و زمان مناسب کود دهی در اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

هرس: هرس  کردن درختان خرمالو  به گونه ای است که تنه و شاخه هایی  قوی برای تحمل وزن میوه ها ایجاد نماید. و این کار بایستی از زمانی که درخت جوان است انجام گیرددر غیر این صورت ، ممکن است   وزن بیش از حد سنگین میوه که به شاخه ها و تنه منتقل میگردد باعث شکستگی آنها گرددداشتن برنامه منظم برای حذف بعضی از شاخه های جدید و بهبود ساختار درخت در هر سال بهترین بهترین راه برای هرس کردن خرمالو است

آفات و بیماری: خرمالو نسبتا گیاه کم مشکلی است، اگر چه گاهی شپشک ودر مقیاس کم مورچه ها می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. دیگر آفات گاه و بی گاه  خرمالو، شامل مگس سفید، تریپس است که می تواند لکه هایی روی پوست  ایجاد کندغرقاب کردن همچنین می تواند موجب پوسیدگی ریشه شود  . از آفات دیگر میتوان به مهره داران مانند سنجاب، گوزن، شغالها، موش، و پرندگان اشاره نمود.مشکلات دیگر شامل شکوفه و جوان ریختن میوه، به ویژه در درختان جوان ممکن است در خرمالو رخ دهد که علت آنها این است که معمولا یک مشکل جدی است، اما اگر قطره بیش از حد است، ممکن است مفید باشد را امتحان کنید girdling چند شاخهبیش از آبیاری یا بیش از لقاح ممکن است مسئول باشدمقادیر زیادی از میوه های کوچک در یک درخت سالم را می توان با از بین بردن تمام اما یک یا دو میوه در سرشاخه در ماه مه یا ژوئن رفع نمود.

برداشت: برداشت خرمالوی گس زمانی که آنها سخت هستند، اما به طور کامل رنگ دار شده اند، انجام میگیرداینکه خرمالو  روی درخت نرم شود در بهبود کیفیت آن بسیار موثر است، اما احتمالا بسیاری از میوه ها  به دست پرندگان از بین میرودخرمالوی سفت اگر در دمای اتاق نگهداری شود خواهد رسیدهر دو نوع ( سفت و نرم ) خرمالو باید از درخت با قیچی قطع گردد . کاسه گل ( انتهای متصل به شاخه ) دست نخورده  باقی بماند مگر در مواردی که میوه به برای خشک کردن طیف استفاده می شود، ساقه باید قطع گردد.

خرمالوی سخت را می توان در یخچال برای حداقل یک ماه ذخیره نمود  میوه خرمالو را همچنین می توان به مدت 6 تا 8 ماه منجمد نمودخرمالو  را می تواند برای یک دوره کوتاه در دمای اتاق ذخیره کرد و اگر خرمالو را با میوه های دیگر در یخچال نگهداری کنید به راحتی نرم میشودخرمالو  ازمیوه هایی  است که به صورت خشک بسیار عالی است . آنها را می توان پوست کند و سپس به صورت کامل خشک نمود و یا برش  برش  کرده و(پوست کنده و یا با پوست) خشک کرد.

ارقام خرمالو
به علت تنوع زیاد شباهت بعضی گونه ها و ارقام مختلف خرمالو تمایز انها از هم  بسیار مشکل است .

انواع گونه های خرمالو و مشخصات و خواص آنها

Eureka
میوه بزرگ  و صاف شده  در دو طرف .پوست روشن نارنجی قرمزکیفیت خوب . دیر رسدرخت کوچک، مقاوم در برابرخشکسالی، تحمل سرمای سنگین
Hachiya
بزرگ، مستطیلی مخروطی میوه پوست براق، نارنجی تندگوشت آن به رنگ تیره استشیرین و غنی استخوب برای خشک کردن درخت تنومند ، راست قامت
Honan Red
کوچک، میوه گرد با پوست نازک . پوست و گوشت رسیده آن به رنگ نارنجی متمایل قرمز استبسیار شیرین و مقوی است . بسیار عالی برای تازه خوردن و خشک کردن دیر رسقد بلند، راست قامت، درخت نسبتا تنومند .
سایجو Saijo
کوچک، میوه دراز  پوست به رنگ زرد . دارای عطر و طعم شیرین و بسیار عالی است وازبهترین گونه های خرمالو.​​درخت متوسط . مقاوم به سرما 
Tamopan
 بزرگ، میوه تا حدودی چهار طرفه، پهنپوست ضخیم، نارنجی قرمز است گوشت به رنگ نارنجی ملایم، شیرین و غنی  .
و دیگر انواع گونه های خرمالو

Tanenashi
Nonastringent
Fuyu (Fuyugaki)
در ژاپن محبوب است    nonastringent
Fuyu / O’Gosho
Imoto
Izu
جیرو
Maekawajiro
Okugosho
Suruga
Gailey
Hyakume
نیشیمورا Wase

برای ورود به کانال تلگرام کلیلک کنید