نهالستان سیروس دماوند

آدرس نهالستان: دماوند جاده فیروزکوه اولین دوربرگردان نبش اردوگاه مصطفی خمینی - سیروس افکاری 09122127698 ، 02176308102
خانه / دسته‌بندی نشده / نهال درخت میوه خرمالو

نهال درخت میوه خرمالو

نهال درخت میوه خرمالو

( خرمالو )

نام عمومی: خرمالو، خرمالو شرقی، ژاپنی خرمالو، کاکی.

گونه های وابسته: سیاه و سفید ، Mabolo، اپل مخملی ، ، تگزاس (D. texana)، خرمالو آمریکایی (D. virginiana).

منبع: خرمالو شرقی درچین برای قرن ها کشت میشده و بیش از دو هزار رقم مختلف بومی آن وجود دارد. این گیاه در اواسط 1800 به کالیفرنیا وارد شده است.

 

انطباق: خرمالو بهترین گونه برای کاشت در مناطقی که زمستانهای معتدل و تابستانهای نسبتا ملایم دارند است. این درخت می تواند دمای 0 را ° F به طور کاملا خفته تحمل کند. با این حال، به دلیل نیاز سرمایی کم آن (کمتر از 100 ساعت)، ممکن است در طول یخبندان های بهاری به آن اسیب وارد گردد. درختان خرمالو به خوبی در گرمای تابستان در دماهای بالای مناطق بیابانی، دوام می آورند.
شرح
نحوه رشد: خرمالو یک درخت برگریز است و تک ریشه ی آن تا 8 متر به صورت گسترده ای رشد میکند. زیبایی این درخت زینتی و خوش تیپ به خاطر افتادگی برگ ها و شاخه آن ورنگ زیبای میده آن است. شاخه های آن تا حدودی شکننده هستند و می توانند در بادهای شدید آسیب ببیند.

شاخ و برگ: برگ خرمالو ساده، تخم مرغی و تا 20 سانتیمترطول و 10 سانتیمتر عرض دارد. رنگ آنها در جوانی اغلب سبز ملایم وسبز کمی زرد است و در پیری تبدیل به تیره میشود. در پاییز رنگ برگ های درخت خرمالو بسیار چشمگیر و زیبا با ترکیبی از قرمز و زرد و نارنجی است. همچنین می توانید از برگ های تازه یا خشک شده آن نوشیدنی تهیه فرمایید.

گل: گلها از شاخه های جوان یکساله میروید . گل ماده خرمالو تکی و کرم رنگ میباشد در حالی که گل های نر در بعضی نقاط به صورتی آغشته اند . .درختان خرمالو معمولا یا ماده یا نر هستند، اما برخی از درختان هر دو گل نر و ماده را دارا است و نوع جنسی یک درخت از یک سال به سال دیگر تغیی میکند. اگرچه در گیاه خرمالو گرده افشانی نیاز نیست اما اگر گرده افشانی شوند، میوه آنها دارای دانه بوده و بزرگتر و دارای عطر و طعم و بافت متفاوت نسبت به همتایان بی هسته خود است.

فرهنگ
محل سکونت: آفتاب کامل با کمی تهویه هوا برای درختان خرمالو در مکانهای داخلی توصیه می شود، اگر چه آنها تا حدودی سایه جزئی را تحمل میکنند. خرمالو در مناطق سرد با آفتاب رشد میکند به شرطی که از بادهای سرد محافظت شود. به عنوان یک درختچه زینتی جذاب چشم انداز زیبایی ایجاد میکند.

خاک: خرمالو می توانید طیف گسترده ای از شرایط ، حتی خاک بیش از حد شور را تحمل کند. اما بهترین خاک برای خرمالو، خاکی است که به خوبی زهکشی شده با بافت لوم همراه است. محدوده pH 6.5 تا 7.5 برای خاک ارجح است.

آبیاری: درختان خرمالو میتوانند دوره های کوتاه مدت خشکسالی را تحمل کنند، اما با ابیاری منظم میوه بزرگتر و با کیفیت بالاتری بدست خواهد آمد. خشکسالی شدید به برگ و میوه آسیب زده و باعث میشود پیش از موعد مقرر میوه بر روی درخت آفتاب سوختگی شده و به زمین بیفتدبسته به نوع خاک در مناطق گرم و داغ ممکن است به 2 یا 3 بار ابیاری نیاز داشته باشد ، در حالی که مناطق ساحلی ممکن است به آبیاری تنها یک بار در هر 6 هفته نیاز باشد .اگر از یک سیستم آبیاری قطره ای برای خرمالو استفاده می شود، قطره چکان باید به دور از تنه درخت بالغ نصب گردد.

لقاح: دراکثر گونه های خرمالو به خوبی با استفاده از کمی کود نیتروژن می توانید از ریختن میوه جلوگیری کنید. اگر برگ درخت بالغ به رنگ سبز نیست و رشد ساقه کمتر از نیم متر در هر سال است، از یک کود مناسب برای تامین مواد مغذی استفاده نمایید. پراکندن کود تقریبا به اندازه سایه بان درخت خرمالو و زمان مناسب کود دهی در اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

هرس: هرس کردن درختان خرمالو به گونه ای است که تنه و شاخه هایی قوی برای تحمل وزن میوه ها ایجاد نماید. و این کار بایستی از زمانی که درخت جوان است انجام گیرد. در غیر این صورت ، ممکن است وزن بیش از حد سنگین میوه که به شاخه ها و تنه منتقل میگردد باعث شکستگی آنها گردد. داشتن برنامه منظم برای حذف بعضی از شاخه های جدید و بهبود ساختار درخت در هر سال بهترین بهترین راه برای هرس کردن خرمالو است.

آفات و بیماری: خرمالو نسبتا گیاه کم مشکلی است، اگر چه گاهی شپشک ودر مقیاس کم مورچه ها می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. دیگر آفات گاه و بی گاه خرمالو، شامل مگس سفید، تریپس است که می تواند لکه هایی روی پوست ایجاد کند. غرقاب کردن همچنین می تواند موجب پوسیدگی ریشه شود . از آفات دیگر میتوان به مهره داران مانند سنجاب، گوزن، شغالها، موش، و پرندگان اشاره نمود. مشکلات دیگر شامل شکوفه و جوان ریختن میوه، به ویژه در درختان جوان ممکن است در خرمالو رخ دهد. که علت آنها این است که معمولا یک مشکل جدی است، اما اگر قطره بیش از حد است، ممکن است مفید باشد را امتحان کنید girdling چند شاخه. بیش از آبیاری یا بیش از لقاح ممکن است مسئول باشد. مقادیر زیادی از میوه های کوچک در یک درخت سالم را می توان با از بین بردن تمام اما یک یا دو میوه در سرشاخه در ماه مه یا ژوئن رفع نمود.

برداشت: برداشت خرمالوی گس زمانی که آنها سخت هستند، اما به طور کامل رنگ دار شده اند، انجام میگیرد. اینکه خرمالو روی درخت نرم شود در بهبود کیفیت آن بسیار موثر است، اما احتمالا بسیاری از میوه ها به دست پرندگان از بین میرود. خرمالوی سفت اگر در دمای اتاق نگهداری شود خواهد رسید. هر دو نوع ( سفت و نرم ) خرمالو باید از درخت با قیچی قطع گردد . کاسه گل ( انتهای متصل به شاخه ) دست نخورده باقی بماند مگر در مواردی که میوه به برای خشک کردن طیف استفاده می شود، ساقه باید قطع گردد.

خرمالوی سخت را می توان در یخچال برای حداقل یک ماه ذخیره نمود . میوه خرمالو را همچنین می توان به مدت 6 تا 8 ماه منجمد نمود. خرمالو را می تواند برای یک دوره کوتاه در دمای اتاق ذخیره کرد. و اگر خرمالو را با میوه های دیگر در یخچال نگهداری کنید به راحتی نرم میشود. خرمالو ازمیوه هایی است که به صورت خشک بسیار عالی است . آنها را می توان پوست کند و سپس به صورت کامل خشک نمود و یا برش برش کرده و(پوست کنده و یا با پوست) خشک کرد.

ارقام خرمالو
به علت تنوع زیاد شباهت بعضی گونه ها و ارقام مختلف خرمالو تمایز انها از هم بسیار مشکل است .

برای ورود به کانال تلگرام کلیلک کنید