نهالستان سیروس دماوند

آدرس نهالستان: دماوند جاده فیروزکوه اولین دوربرگردان نبش اردوگاه مصطفی خمینی - سیروس افکاری 09122127698 ، 02176308102
خانه / دسته‌بندی نشده / ساختمان گلخانه و انتخاب محل ساخت گلخانه

ساختمان گلخانه و انتخاب محل ساخت گلخانه

ساخت گلخانه
هدف اصلی از ساخت گلخانه ایجاد یک محوطه مجزا از محیط بیرون برای فراهم کردن شرایط مساعد جهت رشد گیاهان است. موقعیت و جهت صحیح گلخانه برای موفقیت در تولید نشاء و به حداکثر رساندن میزان دریافت نور خورشید بسیار مهم است. تجهیزات تولید نشا باید به دور از مزارع پرورش سبزی باشند چرا که این مزارع دارای آفات و بیماری های مختلفی هستند که به راحتی راه خود را به محل تولید نشاء پیدا می‌کنند. محل مورد نظر برای احداث گلخانه باید به اندازه کافی از درختان یا ساختمان های اطراف دور باشد تا سایه آنها در طول روز روی گلخانه نیفتد.

 

محل مورد نظر برای احداث گلخانه باید مسطح و دارای زهکش خوب باشد و دسترسی به مقادیر زیاد آب با کیفیت بالا داشته باشد و همچنین آب سطحی نباید داخل گلخانه جاری شود و در صورت نیاز از آجر آب گذر استفاده شود. از احداث گلخانه در فاصله کمتر از ۳ برابر ارتفاع درختان، ساختمان ها و … باید پرهیز کرد . گلخانه باید در جایی احداث شود که از باد های تند در پناه باشد.

از دیگر موارد مهم در مورد انتخاب محل احداث گلخانه می‌توان به جهت گلخانه، وجود کاگر گلخانه ماهر ، راه های حمل و نقل مناسب، دسترسی آسان به تجهیزات ، قوانین منطقه ای و محلی و محل کافی برای توسعه آن اشاره نمود. محل قرار گرفتن گلخانه باید در کنار منابع کافی و قابل اطمینان از برق، آب، و گاز باشد. آماده کردن راه ارتباطی خوب ، پارکینگ و … همگی از عوامل تعیین کننده در تولید تجاری هستند قرار دادن انبار امکانات و تجهیزات مورد نیاز در شمال گلخانه ضروری است.

برای ورود به کانال تلگرام کلیلک کنید