نهالستان سیروس دماوند

آدرس نهالستان: دماوند جاده فیروزکوه اولین دوربرگردان نبش اردوگاه مصطفی خمینی - سیروس افکاری 09122127698 ، 02176308102
خانه / مقاله / پوسیدگی ریشه گیاه و درمان ان

پوسیدگی ریشه گیاه و درمان ان

پوسیدگی ریشه گیاه و درمان ان
👇👇👇
اگر گیاه به آرامی شروع به پژمردگی کرد و برگ‌ها نیز به دلیل ناشناخته‌ای زرد شد، شما نیاز به بررسی ریشه‌ها دارید. گیاه را باید از خاک خارج کنید تا ریشه‌ها را مشاهده کنید. ریشه‌های در حال پوسیدگی سیاه می‌شوند و وقتی به آن‌ها دست می‌زنید نرم و بی‌جان شده‌اند و به راحتی از هم جدا می‌شوند. ریشه‌های سالم هنوز سفید یا رنگ پریده هستند اما وقتی آن‌ها را لمس کنید سفت و انعطاف پذیر هستند
ابتدا باید متوجه شوید پوسیدگی ریشه به دلیل آبیاری بیش از حد است یا وجود قارچ. در هر صورت شما باید به سرعت کاری کنید. برای درمان پوسیدگی ریشه باید گیاه را از خاک خارج کنید و ریشه‌های آن را زیر آب بشویید.
با یک قیچی تمیز، ریشه‌های آسیب دیده را بچینید. زمانی که گیاه شما دچار مشکل پوسیدگی ریشه شود شاید نیاز باشد بخش زیادی از ریشه‌ها را جدا کنید زیرا وجود بخش اندکی از ریشه آسیب دیده می‌تواند ریشه‌های سالم باقی مانده را تحت تاثیر قرار دهد.
در ادامه باید خاک گلدان را تخلیه کنید، گلدان را کامل با محلول سفیدکننده و ضدعفونی کننده بشویید. بهتر است خاک گلدان را نیز تعویض کنید. در صورت امکان، برای حفظ سلامتی باقی ریشه، از محلول نابود کننده قارچ برای جلوگیری از بروز هر نوع قارچی که ممکن است به ریشه صدمه وارد کند، استفاده کنید.
تنها زمانی به گیاه آب دهید که سطح رویی خاک خشک باشد. بعد از عوض کردن گلدان و ترمیم وضعیت گیاه، ممکن است تا مدت‌ها گیاه شما به دلیل فشار وارد شده به ریشه‌ها، بارور نشود؛ پس نگران نباشید و با مراقبت صحیح از گیاه‌تان، از بروز دوباره مشکل پوسیدگی ریشه جلوگیری کنید.

برای ورود به کانال تلگرام کلیلک کنید